Проєкт рішення селищної ради №00-56/2025 «Про затвердження «Положення про цільовий фонд Смотрицької селищної ради у складі спеціального фонду» (2253500000) код бюджету»
Скликання: | VIII |
Сесія / комісія: | 56 |
Тип документу: | Проєкт рішення селищної ради |
Дата: | 04.02.2025 |
Автор: | Бавровська Л.В. |
Номер документу: | 00-56/2025 |
Назва документу: | Про затвердження «Положення про цільовий фонд Смотрицької селищної ради у складі спеціального фонду» (2253500000) код бюджету |
СМОТРИЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
VIІI скликання
ПРОЄКТ
РІШЕННЯ
П’ЯТДЕСЯТ ШОСТОЇ ПОЗАЧЕРГОВОЇ СЕСІЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ
06 лютого 2025 року Смотрич № 0-56/2025
Про затвердження «Положення про цільовий фонд
Смотрицької селищної ради у складі спеціального
фонду» (2253500000) код бюджету
З метою отримання надходжень додаткових фінансових ресурсів до спеціального фонду бюджету Смотрицької селищної територіальної громади на фінансування видатків щодо вирішення питань соціально-економічного розвитку громади, благоустрою населених пунктів, соціального захисту населення, становлення і розвитку місцевого самоврядування, керуючись пунктами 5, 6 статті 13, пунктом 8 статті 691 Бюджетного Кодексу України, пунктом 25 статті 26, статтею 68 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», селищна рада
ВИРІШИЛА:
1.Утворити цільовий фонд Смотрицької селищної ради у складі спеціального фонду.
2.Затвердити «Положення про цільовий фонд Смотрицької селищної ради у складі спеціального фонду» що додається.
3.Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію селищної ради з питань планування, бюджету, фінансів та соціально-економічного розвитку (голова комісії Йосип Бомк).
Селищний голова Ігор ЯЛОХА
Додаток
до рішення п’ятдесят шостої позачергової
сесії селищної ради
від 2025 №0-56/2025
Положення
про цільовий фонд Смотрицької селищної ради у складі спеціального фонду
1. Загальні положення
1.1. Положення про цільовий фонд бюджету Смотрицької селищної територіальної громади розроблено відповідно до статей 26, 68 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.691 Бюджетного кодексу України, ст. 13 Бюджетного кодексу України та інших законодавчих актів.
1.2. Положення про цільовий фонд Смотрицької селищної ради затверджується рішенням сесії селищної ради відповідно до статті 68 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою забезпечення вирішення питань економічного та соціально-культурного розвитку, реалізації стратегічних пріоритетів розвитку громади.
1.3. Кошти цільового фонду Смотрицької селищної територіальної громади (далі – Цільовий фонд) – є складовою спеціального фонду селищного бюджету та використовується за цільовим призначенням, створюється з метою надходження додаткових фінансових ресурсів до спеціального фонду бюджету громади на фінансування видатків щодо вирішення питань соціально-економічного розвитку, соціального захисту населення, становлення і розвитку місцевого самоврядування, участі органів місцевого самоврядування у розв’язанні питань загальнодержавного значення, проведення заходів.
1.4. Порядок формування і використання цільового фонду селищної ради визначається цим Положенням.
2. Мета та завдання
2.1. Цільовий фонд утворюється з метою надходження додаткових фінансових ресурсів до селищного бюджету для вирішення питань в інтересах територіальної громади.
2.2. Завдання цільового фонду – фінансування заходів та робіт щодо вирішення питань економічного та соціально-культурного розвитку, реалізації стратегічних пріоритетів, охорони навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, ліквідацію наслідків та оплату послуг після виникнення надзвичайних ситуацій пов’язаних з воєнною агресією російської федерації.
3. Джерела та умови формування цільового фонду
3.1. Цільовий фонд селищного бюджету формуються за рахунок таких надходжень:
- благодійних внесків – добровільних пожертвувань юридичних та фізичних осіб, організацій, установ, підприємств усіх форм власності, безповоротної фінансової допомоги (пожертви), іншої благодійної допомоги;
- добровільні внески фізичних осіб;
- коштів, узгоджених договорами та угодами про співпрацю на виконання визначених пріоритетів;
- добровільних внесків громадян, суб’єктів господарювання, установ та організацій;
- коштів, виділених підприємствами, об’єднаннями, організаціями, установами, іншим суб’єктами господарювання на видатки для соціального розвитку громади, житлових масивів та спільного утримання прилеглої до них території;
- благодійних внесків на будівництво, реконструкцію та капітальний ремонт об’єктів територіальної громади;
- благодійні внески, гранти, дарунки іноземних установ, організацій;
- міжнародна фінансова допомога від урядів та муніципалітетів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ;
- інші надходження не заборонені чинним законодавством України.
3.2. Кошти цільового фонду відповідно до Наказу Державного казначейства України "Про затвердження Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів" від 04.11.2002р. № 205 зараховуються на спеціальні доходні рахунки, відкриті у УДКСУ у Дунаєвецькому районі Хмельницької області по ККД 50110000 «Цільові фонди, утворені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування та місцевими органами виконавчої влади».
3.3. Відкриття рахунків для зарахування коштів цільового фонду проводиться відповідно до Наказу Державного казначейства України "Про затвердження Порядку відкриття рахунків у національній валюті в органах Державного казначейства" від 02.12.2002р. № 221.
3.4. Благодійні внески, гранти, дарунки іноземних установ, організацій, юридичних та фізичних осіб, ФОП та з інших джерел надходжень, міжнародна та інша фінансова допомога зараховуються на рахунок Смотрицької селищної ради відкритий в установі банку. Після отримання виписки з банку Смотрицька селищна рада конвертує отримані від іноземних установ, організацій кошти у національну валюту по офіційно визначеному Національним банком України на день конвертації курсу та перераховує їх на доходний рахунок відкритий у УДКСУ у Дунаєвецькому районі Хмельницької області по КБКД 50110000 «Цільові фонди, утворені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування та місцевими органами виконавчої влади».
3.5. Після зарахування коштів на доходний рахунок, вони акумулюються на окремий котловий рахунок спеціального фонду бюджету Смотрицької селищної територіальної громади.
3.6. Видатки з Цільового фонду обліковуються за КПКВК 7691 «Виконання заходів за рахунок цільових фондів, утворених Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і місцевими органами виконавчої влади і фондів, утворених Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування і місцевими органами виконавчої влади».
3.6. Не використані протягом року кошти Цільового фонду вилученню не підлягають і переносяться на наступний бюджетний період.
4. Напрями використання коштів цільового фонду
4.1. Кошти цільового фонду використовуються на проведення заходів, на фінансування видатків щодо вирішення питань соціально-економічного розвитку територіальної громади, соціального захисту населення, становлення і розвитку місцевого самоврядування, участі органів місцевого самоврядування у розв’язанні питань загальнодержавного значення, проведення заходів у населених пунктах, що увійшли до складу територіальної громади, у тому числі за наступними напрямками:
1) роботи, пов’язані з будівництвом, реконструкцією, капітальним та поточним ремонтом об’єктів, що належать до комунальної власності територіальної громади;
2) на придбання, ремонт та модернізацію основних засобів установ і організацій, що фінансуються з бюджету селищної територіальної громади;
3) придбання предметів, матеріалів, обладнання, паливо-мастильних матеріалів і обладнання довгострокового використання, які будуть використовуватись на благоустрій територій кладовищ, благоустрій території громади та утримання мережі вуличного освітлення, виготовлення технічних умов на вуличне освітлення, спилювання дерев, оплата винагороди за виконання робіт по благоустрою згідно з договорами цивільно-правового характеру;
4) фінансування витрат, пов’язаних з будівництвом, реконструкцією, ремонтом та утриманням доріг місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах, а також капітальним та поточним ремонтом вулиць і доріг населених пунктів та інших доріг, які є складовими автомобільних доріг державного значення (як спів фінансування на договірних засадах);
5) на розвиток, утримання, капітальний та поточний ремонт житлово-комунального господарства громади, благоустрій, розвиток інфраструктури;
6) заходи з ліквідації надзвичайних ситуацій, підтоплень, зсувів та інших явищ стихійного лиха;
7) заходи з протидії воєнним загрозам;
8) заходи з ліквідації аварійних ситуацій;
9) заходи з охорони навколишнього природного середовища, охорони водойм; озеленення території громади, видалення аварійних, сухих, хворих та таких, що втратили декоративний вигляд дерев та кущів;
10) заходи із забезпечення соціального захисту громадян та сімей, які опинились у скрутних життєвих обставинах, у тому числі:
- придбання одягу та взуття, продуктових наборів дітям-сиротам, дітям, що перебувають під опікою, дітям з малозабезпечених сімей, людям похилого віку, інвалідам заходи із медичного захисту населення;
11) забезпечення розвитку соціальної сфери (на утримання та поліпшення матеріально-технічної бази установ та закладів освіти, культури, охорони здоров’я, фізкультури і спорту, соціального захисту тощо), поточний ремонт, технічне обслуговування, поточний ремонт пам’ятників історії та культури, оплата проектних робіт з будівництва пам’ятників;
12) оплата послуг, пов’язаних з відзначенням державних, професійних свят, пам’ятних дат, ювілеїв та пам’ятних дат підприємств, установ, організацій, окремих громадян, а також придбання пам’ятних адрес, грамот, вітальних листівок, квітів, подарунків, тощо, інших святкувань;
13) витрати на проведення культурно-мистецьких, фізкультурно-спортивних, оздоровчих заходів;
14) витрати, пов’язані з діяльністю по забезпеченню становлення та розвитку місцевого самоврядування;
15) виконання робіт з грошової експертної оцінки земельної ділянки;
16) видатки, направлені на виконання робіт (проектів) по відведенню земельних ділянок для продажу права оренди на аукціонах;
17) фінансування витрат, направлених на удосконалення системи охорони здоров’я, освіти, культури, фізкультури та соціального забезпечення.
18) придбання обладнання та предметів довгострокового користування об’єктів майна комунальної власності;
19) на заходи із територіальної оборони;
20) на заходи, пов’язані із цивільним захистом населення, будівництвом, ремонтами бомбосховищ, пунктів незламності, пунктів обігріву;
21) придбання будівель, споруд та приміщень у комунальну власність територіальної громади міста ( у тому числі житла) та витрати на оформлення права власності на них.
5. Порядок використання коштів
5.1 Обсяг доходів і видатків, напрямки використання коштів Цільового фонду затверджуються рішенням селищної ради при надходженні таких коштів на рахунок Цільового фонду.
5.2 Головні розпорядники коштів Цільового фонду визначаються рішенням селищної ради в залежності від функціонального призначення видатків Цільового фонду.
5.3 Кошти, витрачені не за цільовим призначенням, підлягають поверненню на рахунок Цільового фонду.
5.4 Всі операції з коштами Цільового фонду здійснюються шляхом безготівкових розрахунків.
5.5 Головні розпорядники коштів здійснюють використання коштів Цільового фонду з дотриманням вимог чинного законодавства по проведенню закупівель за кошти бюджету.
5.6 Невикористані кошти Цільового фонду на кінець бюджетного періоду вилученню не підлягають і переходять на наступний бюджетний період.
6. Бухгалтерський облік, звітність та контроль за використанням коштів цільового фонду
6.1. Бухгалтерський облік фінансово-господарських операцій та звітність про використання коштів цільового фонду здійснюється відповідно до вимог, визначених чинним законодавством.
6.2. Звіт про використання коштів цільового фонду складається головними розпорядниками коштів.
6.3. Звіт про надходження та використання коштів цільового фонду затверджується одночасно з розглядом звіту про виконання бюджету Смотрицької селищної територіальної громади за відповідний період.
6.4. Невикористані у звітному році кошти Цільового фонду вилученню не підлягають, а переходять на наступний рік і використовуються на цілі, визначені цим Положенням.
6.5. Контроль за використанням коштів Цільового фонду здійснює постійна комісія Смотрицької селищної ради з питань планування, бюджету, фінансів та соціально-економічного розвитку.
7. Прикінцеві положення
7.1. Положення про цільовий фонд, а також зміни і доповнення до нього затверджується виключно на засіданні сесії Смотрицької селищної ради.
7.2. У випадку внесення змін до чинного законодавства, регуляторних актів місцевого значення, а також прийняття нових нормативно-правових актів відповідні зміни вносяться і до цього Положення.
7.3. Цільовий фонд Смотрицької селищної ради ліквідовується відповідно до чинного законодавства органом, що його утворив.
7.4. Кошти цільового фонду в разі його ліквідації спрямовуються до бюджету Смотрицької селищної територіальної громади.
Секретар селищної ради Людмила БАВРОВСЬКА