Виконком проєкт рішення №бн «Про  розгляд  проєкту   Програми   благоустрою  населених  пунктів Смотрицької  селищної  територіальної громади на 2026-2028 роки»

  • 17
Тип документу: Виконком проєкт рішення
Дата: 26.11.2025
Автор: Бавровська Л.В.
Номер документу: бн
Назва документу: Про  розгляд  проєкту   Програми   благоустрою  населених  пунктів Смотрицької  селищної  територіальної громади на 2026-2028 роки

 

СМОТРИЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ВИКОНАВЧИЙ  КОМІТЕТ

ПРОЄКТ  РІШЕННЯ

листопада  2025 року                            Смотрич                                                               №00

 

Про  розгляд  проєкту   Програми  

благоустрою  населених  пунктів

Смотрицької  селищної  територіальної

громади на 2026-2028 роки


 

         Керуючись  статтями  30,  52 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", з метою реалізації комплексу заходів щодо забезпечення утримання в належному санітарно-технічному стані населених пунктів громади та покращення їх  естетичного вигляду для створення оптимальних умов праці, побуту та відпочинку мешканців та гостей громади,, виконавчий  комітет селищної ради

ВИРІШИВ:

        1. Погодити  проєкт   Програми  благоустрою  населених  пунктів   Смотрицької  селищної  територіальної громади на 2026-2028 роки ( додається).

        2. Винести даний проєкт   Програми    благоустрою  населених  пунктів

Смотрицької  селищної  територіальної  громади на 2026-2028 роки   на розгляд чергової сесії селищної ради.

       3. Контроль за виконанням  даного  рішення  покласти  на  заступника  селищного  голови  з питань  виконавчих органів  ради Тетяну  Білоус.                                                                                             





 

Селищний голова                                                                                                      Ігор ЯЛОХА                              


 

ПОГОДЖЕНО

Рішенням  виконавчого  комітету

          селищної ради 

         від 2025року № 00

                                                                       

 

Програма

благоустрою  населених  пунктів

Смотрицької  селищної  територіальної

громади на 2026-2028 роки

 

селище Смотрич

2025 рік

 

1. Паспорт Програми

Показник

Зміст

Назва Програми

Програма благоустрою та утримання території населених пунктів Смотрицької селищної територіальної громади на 2026 рік

Ініціатор розроблення Програми

Смотрицька селищна рада

Розробник

Відділ житлово-комунального господарства, архітектури та земельних відносин Смотрицької селищної ради

Термін реалізації

2026 рік

Відповідальні за виконання програмних заходів (головні виконавці)

Фінансовий відділ, відділ житлово-комунального господарства, архітектури та земельних відносин селищної ради, старостинські округи, КП «Добробут» Смотрицької селищної ради, підрядні організації

Основні джерела фінансування заходів Програми

Селищний бюджет, інші джерела не заборонені законодавством

Обсяги фінансування

В межах кошторисних призначень

 

2. Загальні положення

Програма благоустрою та утримання території населених пунктів Смотрицької селищної територіальної громади на 2026 рік розроблена відповідно до ст. 10 Закону України “Про благоустрій населених пунктів”, п. 22 ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, Бюджетного кодексу України, наказу Державного Комітету України з питань житлово – комунального господарства № 154 від 23.09.2003 р. “Про затвердження Порядку проведення ремонту та утримання об’єктів благоустрою населених пунктів”, наказу Міністерства будівництва, архітектури та житлово – комунального господарства України № 105 від 10.04.2006 р. “Про затвердження Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України” та Типових Правил благоустрою території населених пунктів, затверджених Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.11.2017 року № 310.

Мета та основні завдання:

  • метою Програми є реалізація комплексу заходів щодо забезпечення утримання в

належному санітарно-технічному стані населених пунктів громади та покращення їх

естетичного вигляду для створення оптимальних умов праці, побуту та відпочинку

мешканців та гостей громади;

 

  • основне завдання полягає у підвищення рівня благоустрою населених пунктів громади, а також сталого забезпечення роботи житлово-комунального господарства населених пунктів громади.

 

3. Обґрунтування необхідності розроблення Програми

Благоустрій населених пунктів громади – це комплекс робіт, спрямованих на створення сприятливих умов для життя мешканців, що включає впорядкування територій, створення зручної інфраструктури, озеленення та дотримання належного санітарного стану.

Площа Смотрицької селищної території громади складає 156 км2, дев’яти населених пунктів - 23,08 км2, що складає 14,8% від площі громади. Чисельність населення станом на 01.01.2025 р. складала  5763 чоловік. 

Протяжність доріг комунальної власності (відповідно паспорта громади) становить 123,2 км., з них 115,2 км. з твердим покриттям, які потребують поточного, а на деяких ділянках доріг і капітального ремонту.

Освітлення населених пунктів на третину менше необхідного та складає всього лише 407 світлоточок.

На території громади знаходиться 9 кладовищ, які потребують прибирання, утримання,  тощо.

Щодо сміттєзвалищ, то суб’єкту господарювання необхідно врахувати “Правила експлуатації полігонів побутових відходів” (наказ МЮУ від 02.10.2010 р. № 435), а також звернути увагу щодо необхідності встановлення 18 додаткових майданчиків для збору сміття в населених пунктах громади.

Роботи з благоустрою в громаді в основному здійснює КП «Добробут» Смотрицької селищної ради, а це і прибирання територій загального користування і вивіз твердих побутових відходів від утворювачів відходів (орієнтовний обсяг сміття складає 208 м3 щомісячно), поточний ремонт та обслуговування мереж водопостачання (свердловини,  каптажі, насосні станції – всього 17 об’єктів), ліквідація стихійних сміттєзвалищ, впорядкуванню прибудинкових територій, облаштуванню зупинок, дитячих майданчиків, обслуговування кладовищ, інші роботи. 

Отже, підставою для розроблення Програми є наявність проблем на території підпорядкованій селищній раді, розв’язання яких потребує залучення бюджетних коштів і є критично необхідним кроком для забезпечення сталого розвитку, підвищення якості життя мешканців та ефективного управління територією громади. 

 

4. Основні напрямки та заходи Програми

Напрямок

Захід

Відповідальні виконавці

Фінансове забезпечення

Очікуване фінансування            (тис. грн.)

Результат

4.1. Дорожнє господарство

Поточний ремонт доріг комунальної власності (ямковий ремонт)

КП «Добробут», підрядні організації

Селищний бюджет, інші джерела не заборонені  чинним законодавством 

2 394,0

Покращення проїзду

 

Облаштування/ремонт тротуарів та пішохідних доріжок

Підрядні організації

Селищний бюджет

1048,6

 

4.2. Озеленення

Обрізка та видалення аварійних дерев

КП «Добробут»

Селищний бюджет

15,1

Забезпечення безпеки

 

Догляд за парковими зонами, клумбами

КП «Добробут»

Селищний бюджет

5,0

Покращення естетики

4.3. Санітарна  очистка та поводження з ТПВ

Ліквідація несанкціонованих сміттєзвалищ

КП «Добробут»

Селищний бюджет

28,2

Зменшення забруднення

 

Придбання контейнерів для роздільного збору сміття

Селищна рада, суб’єкт господарювання

Селищний бюджет, інші джерела не заборонені  чинним законодавством 

414,0

Впровадження роздільного збору

4.4. Зовнішнє освітлення

Ремонт та заміна світильників на енергоефективні (LED)

підрядні організації

Селищний бюджет

14,2

Зниження споживання електроенергії

 

Встановлення нових точок освітлення у проблемних зонах

КП «Добробут», підрядні організації

Селищний бюджет

 

54,2

Підвищення безпеки

4.5. Утримання об'єктів   благоустрою

Ремонт/обслуговування дитячих та спортивних майданчиків

КП «Добробут»,

Селищний бюджет

4,0

Підвищення безпеки відпочинку

 

Утримання кладовищ (прибирання, ремонт огорож)

КП «Добробут», підрядні організації

Селищний бюджет, інші джерела не заборонені  чинним законодавством 

60,0

 

 

5. Ресурсне забезпечення та порядок реалізації Програми

 

Фінансування Програми здійснюватиметься згідно плану заходів на її проведення в межах асигнувань, передбачених бюджетом, шляхом спрямування коштів відповідним виконавцям, за рахунок власних коштів виконавців послуг та з інших джерел, не заборонених чинним законодавством України.

Фінансова підтримка за рахунок бюджетних коштів може надаватися комунальним підприємствам, засновником яких є Смотрицька селищна рада та виділятися на покриття (відшкодування) витрат комунальних підприємств, які виникають в процесі господарської діяльності, напрямок якої відповідає меті і завданням цієї Програми, у разі якщо такі витрати не покриваються доходами підприємства.

Фінансова підтримка надається виключно в межах бюджетних призначень, встановлених рішенням селищної ради про селищний бюджет на відповідний рік за цією Програмою, та в межах надходжень до селищного бюджету.

Фінансова підтримка з селищного бюджету здійснюється шляхом:

  • внесків у статутний капітал суб’єктів господарювання відповідно до законодавства (за

 рахунок коштів бюджету розвитку);

  • надання поточних трансфертів підприємствам (установам, організаціям) для покращення 

фінансового стану підприємства (за рахунок коштів загального фонду).

У випадку виділення коштів у статутний капітал суб’єктів господарювання, вносяться відповідні зміни до установчих документів комунальних підприємств, які реєструються у встановленому чинним законодавством України порядку.

Реалізація Програми здійснюється шляхом запровадження заходів, спрямованих на розв'язання проблеми та досягнення мети:

  • надання комунальними підприємствами виконавчому комітету селищної ради розрахунків 

(обґрунтування) необхідності виділення відповідної фінансової;

  • забезпечення використання підприємствами виділених коштів у повному обсязі за 

цільовим призначенням.

В ході реалізації Програми можливі корегування, пов’язані з фактичним надходженням коштів на реалізацію розділів Програми. Уточненням обсягів робіт та виходячи з можливостей бюджету.

 

6. Координація та контроль за виконанням Програми

 

Координація виконання заходів Програми покладається на виконавчий комітет селищної ради, яким планується залучення до її виконання комунального підприємства селищної ради, підрядних підприємств, організацій, фізичних осіб.

Контролює виконання Програми постійно діюча комісія з питань житлово-комунального господарства, комунальної власності, промисловості, підприємництва та сфери.

Комунальне підприємство Смотрицької селищної ради «Добробут» надає інформацію про хід виконання заходів Програми в межах виділених бюджетних призначень на вимогу селищного голови та постійних комісій селищної ради.

7. Очікувані результати від реалізації Програми:

  • забезпечення державної політики щодо благоустрою населених пунктів;
  • поліпшення санітарного стану населених пунктів громади;
  • забезпечення естетичного вигляду, шляхом збільшення зелених насаджень та їх належного утримання;
  • поліпшення якості послуг з благоустрою;
  • забезпечення відповідних умов та комфорту на об’єктах благоустрою для населення громади;
  • забезпечення ефективного використання коштів місцевого бюджету.



 

Секретар   виконавчого комітету                                         Людмила БАВРОВСЬКА