БОТУЛІЗМ ТА ЙОГО ПРОФІЛАКТИКА

  • 103

БОТУЛІЗМ ТА ЙОГО ПРОФІЛАКТИКА

Фото без опису

Улюблений сезон цієї небезпечної хвороби літо-осінь, коли господині активно займаються консервацією продуктів.  Саме консерви – овочеві, фруктові, грибні, м’ясні, рибні стають основною причиною захворювання. А також споживання копченостей, в’яленої та сушеної риби, особливо приготовлених у домашніх умовах з порушенням гігієни, та продукція, упакована під вакуумом.

На початку червня поточного року в Кам’янець-Подільському районі Хмельницької області  зареєстровано випадок захворювання на ботулізм, пов’язаний з вживанням консервів м’ясних домашнього приготування.

Кам’янець-Подільське районне  управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області вкотре нагадує про небезпечність такого харчового отруєння та наслідки  для організму.

Ботулізм – це дуже небезпечне і в багатьох випадках смертельне   токсико - інфекційне захворювання, яке виникає при вживанні продуктів, заражених мікроорганізмами групи клостридій.

Збудник Clostridium botulіnum постійно існує в ґрунті, він утворює спори, надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів (витримують кип’ятіння протягом 5 годин, гинуть при температурі 120С через 30 хвилин). Бактерії містять одну з найсильніших у природі отрут – ботулотоксин. Зараження людини ботулізмом відбувається під час вживання продуктів тваринного і рослинного походження, забруднених клостридіями.

Характерно, що спори клостридій знаходяться в зараженому продукті  нерівномірно, а зосереджені у визначених ділянках. Тому з однієї банки або одну і ту ж копчену рибу може їсти вся сім’я, а захворіти можуть лише один або кілька людей, які споживають в їжу ті ділянки продукту, в яких були спори збудника та ботулінічний токсин.

Загальноприйняті в домашніх умовах способи обробки харчових продуктів, такі як консервування в банках, копчення, маринування, соління та інші, не приводять до знищення збудників ботулізму і їх спор і при тривалому збереженні в цих продуктах може утворитися токсин.

Токсин клостридій – ботулотоксин – починає вироблятися тільки без доступу кисню.

В створених умовах, де відсутній кисень, наприклад в герметично закритих консервованих овочах, фруктах і грибах, які були погано промиті і оброблені термічно або непатраній рибі - мікроби ботулізму проростають і виробляють токсин. Саме такі умови створюються при домашньому консервуванні м’яса, риби, птиці, грибів та приготуванні соленої, копченої риби, м’яса, птиці.

Слід пам’ятати: інфіковані ботулізмом харчові продукти не змінюють своїх зовнішніх ознак. Виняток — консерви, у разі інфікування Clostridium botulinum бувають здуті — бомбажні.

Клінічна картина ботулізму залежить не від типу збудника, а від дози токсину та початку введення лікувальної антитоксичної сироватки.

Інкубаційний період (період часу від моменту зараження до клінічних проявів) при ботулізмі становить від кількох годин до 2-8 діб.  Чим він коротший, тим важче отруєння. При найбільш важких випадках інкубаційний період не більше 24 годин.

Клінічний перебіг ботулізму найчастіше поступовий. За всією розмаїтістю симптоматики початкового періоду захворювання виділяють три найтиповіші варіанти його розвитку:

•          з диспептичним синдромом,

•          з розладом зору,

•          з порушенням дихання.

Перші ознаки, що мають насторожити, – порушення зору, виникнення м’язової слабкості, поява сухості у роті, відчуття «туману», двоїння предметів, «сітка» перед очима, далекозорість.

Оскільки ботулізм важке захворювання, що викликає незворотні наслідки  і може призвести до смерті хворого, займатися самолікуванням категорично   не рекомендується.

З метою попередження випадків захворювання краще завжди дотримуватись профілактичних заходів щодо виникнення ботулізму:

- насамперед – це суворе дотримання основних санітарно-гігієнічних правил при обробці, зберіганні та приготуванні продуктів харчування і сировини;

- ретельно промивати та просушувати овочі, особливо гриби перед консервуванням, дотримуватися температурного режиму при виготовленні консервів;

-   не їсти консерви з бомбажом або при підозрі на недоброякісність;

-   не купувати на стихійних ринках копчену, солену та в’ялену рибу, яка була виготовлена в домашніх умовах та без лабораторного контролю;

- купуючи сушену та в’ялену рибу промислового виробництва, навіть  в закладах торгівлі, звертайте увагу на її зовнішній вигляд, умови зберігання, наявність маркування із зазначенням дати виготовлення та терміну придатності;

-  вживати грибні та рибні консерви тільки промислового виготовлення,  так як технологія та рецептура їх приготування розроблена з врахуванням профілактики ботулізму та з проведенням відповідного лабораторного контролю;

- необхідно ретельно очищати і промивати продукти проточною водою, швидко і ретельно видаляти кишки при післязабійному розчленуванні туші, чистити рибу негайно після вилову, для консервування використовувати лише свіжі, доброякісні продукти;

- необхідно суворо дотримуватись рекомендованих правил обробки банок та теплової обробки продуктів. Домашні консерви потрібно зберігати в холодильнику, в прохолодному місці і бажано короткий термін.

 

 

Будьте обережні!

Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати. Будь-яке отруєння не проходить безслідно. Бережіть своє здоров’я і здоров’я близьких, а особливо дітей.    Прислухайтесь до вищевказаних порад.

 

 

Відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Кам’янець-Подільського

районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області

 

 

 

ДЕРЖАВНА СЛУЖБА УКРАЇНИ З ПИТАНЬ

БЕЗПЕЧНОСТІ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ ТА ЗАХИСТУ СПОЖИВАЧІВ

КАМ'ЯНЕЦЬ-ПОДІЛЬСЬКЕ РАЙОННЕ УПРАВЛІННЯ

ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБИ

В ХМЕЛЬНИЦЬКІЙ ОБЛАСТІ

вул. Нігинське шосе, 30-а, м. Кам'янець-Подільський, Хмельницька обл., 32300, тел.(03849)4-14-14

код ЄДРПОУ 40358308, e-mail: kampod@consumerhm.gov.ua

 

 15.06.2023  №2213/446                                                                                                                                                            

                                                                                            Смотрицькому

                                                                                            селищному голові

                                                                                            Ялосі  І.С.

                                                                                                                      

                                                 

         Кам’янець-Подільське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області просить Вас з метою інформування населення  оприлюднити на офіційному сайті громади  статтю «Ботулізм та його профілактика».

 

Додаток: стаття на 3 стор.                              

 

 

 

Заступник начальника                                                Андрій ЗЕЛІНСЬКИЙ

 

 

 

вик. Репецька Л.С. т. 0979311027