Встановлення факту смерті, яка настала на непідконтрольній Україні території

  • 50

Фото без опису

Встановлення факту смерті, яка настала на непідконтрольній Україні території

 

Внутрішньо переміщені особи (ВПО) можуть звертатися до системи безоплатної правничої допомоги з будь-яких правових питань. Держава гарантує їм усі види безоплатної правничої допомоги – від консультацій і юридичної інформації до послуг з представництва їхніх інтересів у судах та інших державних органах, а також допомогу в складенні документів для звернення до суду.

Часто люди, які через війну покинули свої домівки, потребують допомоги юристів для оскарження дій чи бездіяльності органів влади, оформлення пенсійних та інших соціальних виплат і пільг, відновлення документів, встановлення факту смерті чи народження на непідконтрольній Україні території.

 

Як отримати свідоцтво про смерть людини, що померла на непідконтрольній уряду України території

Алгоритм дій особи для отримання свідоцтва про смерть в адміністративному (позасудовому) порядку.

Звернутися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану (реєстрація смерті здійснюється у будь-якому відділі державної реєстрації актів цивільного стану, незалежно від місця смерті чи проживання померлої особи).

Якщо родичі померлого мешкають в регіоні, де відсутня можливість звернення до відділів ДРАЦС (території, де державні органи не здійснюють повноваження через військові дії), вони можуть звернутися через представника, повноваження якого мають ґрунтуватися на нотаріально посвідченій довіреності (відповідно до статті 244 Цивільного кодексу України), або адвоката.

Надати необхідні документи

Надати уповноваженій особі такі документи:

свідоцтво про смерть;

  • лікарське свідоцтво про смерть;
  • довідку про причину смерті;

Звертаємо вашу увагу, що перелічені вище документи приймаються органами державної реєстрації актів цивільного стану навіть за умови, коли вони видані у районах, де органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень.

Особа, яка звернулась до відділу державної реєстрації актів цивільного стану також має пред’явити:

  • документ, що посвідчує її особу (паспорт);
  • докази перебування в родинних відносинах з померлою особою (свідоцтво про народження,  свідоцтво про шлюб тощо) або нотаріально посвідчену довіреність на вчинення відповідних дій від члена сім`ї особи, факт смерті якої реєструється;
  • паспорт, інші документи, які дають право на пільги, передбачені законом, військово-облікові документи померлої особи (за наявності). Орган державної реєстрації актів цивільного стану, який реєструє смерть, вилучає їх і в цих документах проставляє відповідний штамп про смерть власника. Непередача зазначених документів не є перешкодою для державної реєстрації смерті (пункт 14 глави 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні)

Якщо у ДРАЦСі відмовили

За відсутності підстав для державної реєстрації смерті (наприклад, коли відсутній документ належної форми) відділ державної реєстрації актів цивільного стану на прохання заявника складає письмову відмову у проведенні державної реєстрації смерті у якій викладає причини неможливості проведення такої реєстрації.

Тоді реєстрація смерті відбудеться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи.

Алгорим зверення до суду

Хто може звернутися до суду

Заяву про встановлення факту смерті людини на території непідконтрольній уряду України можуть подати члени сім’ї померлого, їхні представники або інші заінтересовані особи (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов’язки чи законні інтереси).

Куди звернутись

До будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Перелік документів, які необхідно додати до заяви про встановлення факту смерті

До заяви про встановлення факту смерті додаються: свідоцтво про смерть особи, медичні документи (лікарське свідоцтво про смерть, довідка про причину смерті), документи, якими підтверджується факт родинних відносин (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, тощо), копія паспорта заявника, письмова відмова органу ДРАЦСу (за наявності), документи, що підтверджують повноваження представника (за потреби).

У заяві про встановлення факту смерті повинно бути зазначено: опис обставин справи, причини неможливості одержання документів, що посвідчують факт смерті, а також наявні у заявника докази факту смерті відповідної особи (свідоцтво про смерті, медичні документи (лікарське свідоцтво про смерть, довідка про причини смерті) тощо.

Як звернутися до системи безоплатної правової допомоги

Адресу найближчого бюро правової допомоги можна тут: https://bit.ly/bpd_buro 

Звернутися дистанційно:

  • контактний центр системи БПД: 0 800 213 103 (дзвінки зі стаціонарних та мобільних телефонів в межах України безкоштовні);