Виконком рішення №92 «Про затвердження Положення про порядок використання шкільних автобусів у 2024-2025 навчальному році»

  • 5
Тип документу: Виконком рішення
Дата: 25.07.2024
Автор: Бавровська Л.В.
Номер документу: 92
Назва документу: Про затвердження Положення про порядок використання шкільних автобусів у 2024-2025 навчальному році

Фото без опису

СМОТРИЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА

ВИКОНАВЧИЙ  КОМІТЕТ

РІШЕННЯ

 

25  липня 2024р.                                                    Смотрич                                                      №92

 

Про затвердження Положення про

порядок використання шкільних

автобусів у 2024-2025 навчальному році

 

                         Керуючись статтями 10, 25, 26, пунктом 3 частини четвертої статті 42, частиною шістнадцять статті 46, статтею 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», законом України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про дорожній рух», «Про автомобільний транспорт», Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 року №176, з метою врегулювання питань організації перевезень здобувачів освіти та педагогічних працівників закладів освіти шкільними автобусами, виконавчий комітет селищної ради

 

ВИРІШИВ:

 

1. Затвердити Положення про порядок використання шкільних автобусів, закріплених за закладами загальної середньої освіти Смотрицької селищної ради (додається).

2. Дозволити перевезення шкільними автобусами вихованців закладів дошкільної освіти у супроводі батьків (осіб, що їх замінюють) або вихователя, не змінюючи основний графік руху автобусів.

3. Начальнику відділу освіти, охорони здоров’я, культури,  молоді та спорту Смотрицької селищної ради Тетяні БІЛОУС забезпечити дотримання затвердженого Положення.

4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію селищної ради з питань освіти, охорони здоров’я, культури, молоді, спорту та соціального захисту населення.

 

 

Секретар виконавчого комітету                                            Людмила БАВРОВСЬКА

 

 

ЗАТВЕРДЖЕНО

рішенням виконавчого комітету

25.07.2024року  № 92

 

ПОЛОЖЕННЯ
про використання шкільних автобусів, закріплених за закладами загальної середньої освіти Смотрицької селищної ради

 

Загальні положення

1. Це Положення визначає порядок використання шкільних автобусів, закріплених за закладами загальної середньої освіти Смотрицької селищної ради при організації регулярних і нерегулярних безоплатних перевезень здобувачів освіти та педагогічних працівників закладів освіти Смотрицької територіальної громади Кам’янець-Подільського району Хмельницької області.

2. Положення розроблене відповідно до Конституції України, законів України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про дорожній рух», «Про автомобільний транспорт».

3. Організація перевезення здобувачів освіти та педагогічних працівників шкільними автобусами здійснюється відповідно до діючих нормативно-правових актів України із забезпечення безпеки дорожнього руху, перевезень пасажирів автобусами відповідно до території обслуговування, закріпленої за закладами освіти та за потреби з інших населених пунктів та адміністративно-територіальних одиниць.

4. Шкільний автобус є спеціальним транспортним засобом для регулярних перевезень, що здійснюються за встановленим маршрутом і розкладом, з посадкою і висадкою здобувачів освіти і педагогів на передбачених маршрутом зупинках до місць навчання і в зворотному напрямку, а також для організації екскурсійних поїздок, здійснення нерегулярних перевезень здобувачів освіти та педагогів до місць проведення позакласних, позашкільних, спортивних, туристичних, виховних, культурно-масових заходів, місцевого, обласного, всеукраїнського рівнів, забезпечення участі учасників освітнього процесу в нарадах, семінарах, конференціях, змаганнях, інших заходах; організації підвезення учасників зовнішнього незалежного оцінювання (в разі проходження ними державної підсумкової атестації) до пунктів тестування та в зворотному напрямку, а також для перевезення вихованців дошкільної освіти, за умови супроводу батьків, або осіб, що їх замінюють, закріплених відповідальних осіб (вихователів, учителів).

5. Для організації регулярних спеціальних перевезень закладами освіти розробляється паспорт маршруту, відповідно до Порядку, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 07 вересня 2010 року №278.

Паспорт маршруту включає:

схему маршруту;

характеристику маршруту, у тому числі відомості щодо усіх залізничних переїздів, через які проходить автобусний маршрут (у разі їх наявності);

копію затвердженого організатором розкладу руху автобусів;

графік режиму праці та відпочинку водіїв;

список пасажирів;

відомості про зміни на маршруті;

умови здійснення перевезень на маршруті;

акт відповідності паспорта автобусного маршруту умовам здійснення перевезень на маршруті (для регулярних спеціальних перевезень);

договір про надання послуг між організатором та перевізником;

відомості про виявлені порушення умов здійснення перевезень пасажирів, що розміщуються на зворотному боці титульного аркуша паспорта (для регулярних спеціальних перевезень).

У паспорті маршруту зазначають назву маршруту, яка складається з назв початкового та кінцевого пунктів маршруту (зупинок).

Паспорт маршруту регулярних спеціальних перевезень (у частині схеми автобусного маршруту та характеристики маршруту) погоджується управлінням патрульної поліції Департаменту патрульної поліції в Хмельницькій області та селищним головою.

6. До перевезення організованих груп дітей відноситься одночасне перевезення групи з десяти і більше дітей, для яких призначається керівник, відповідальний за супроводження їх під час поїздки, а на групу з 30 і більше дітей призначається також медичний працівник.

7. До початку перевезення організованих груп дітей:

визначається маршрут перевезення організованих груп дітей, як правило, такий, за яким уже здійснюються регулярні перевезення;

встановлюються зупинки автобуса;

складається схема маршруту та встановлюється розклад руху.

8. Схема маршруту та розклад руху оформляються в трьох примірниках і затверджуються замовником за погодженням з перевізником та управлінням патрульної поліції Департаменту патрульної поліції у Хмельницькій області.

Один примірник схеми маршруту і розкладу руху видається водію, інші зберігаються у замовника та перевізника.

9. Замовник зобов’язаний:

до початку поїздки скласти у трьох примірниках список групи дітей;

допускати до поїздки дітей, які зазначені у списках і не мають протипоказань для далеких поїздок за станом здоров’я, що підтверджується відповідною довідкою лікаря;

призначити для кожної групи з десяти дітей керівника, відповідального за супроводження їх під час поїздки, а для групи з 30 і більше дітей — медичного працівника та провести інструктаж з правил поведінки і техніки безпеки.

10. Рух колони автобусів з організованими групами дітей здійснюється відповідно до Правил дорожнього руху.

11. Замовник перевезень організованих груп дітей зобов’язаний забезпечити кожен автобус питною водою та засобами медичної допомоги.

12. Керівник групи дітей зобов’язаний:

провести бесіду з дітьми, ознайомити їх з правилами поведінки і техніки безпеки під час поїздки;

забезпечувати дотримання дітьми належного порядку під час руху (діти повинні сидіти на призначених для цього місцях), а також під час посадки (висадки) з автобуса;

забезпечувати посадку (висадку) дітей після зупинки автобуса тільки з посадкового майданчика, а в разі його відсутності – з тротуару або узбіччя, якщо це неможливо – з крайньої смуги проїзної частини (але не з боку суміжної смуги для руху), за умови, що це безпечно і не створює перешкод іншим учасникам руху, а також справності засобів аварійної світлової сигналізації;

проходити з організованою групою дітей тільки тротуарами та пішохідними доріжками, а у разі їх відсутності – краєм проїзної частини назустріч руху транспортних засобів і тільки у світлу пору доби;

підписати після надання транспортної послуги дорожній лист, замовлення на перевезення, зазначивши відстань, час початку та закінчення роботи, а у разі зміни розкладу руху – її причину.

13. Перевезення організованих груп дітей здійснюються тільки у світлу пору доби і за сприятливих погодних умов.

14. Перевезення дітей повинно здійснюватися із забезпеченням високого рівня безпеки та надійності транспортного обслуговування.

15. Максимальна кількість дітей для перевезення автобусом не повинна перевищувати кількості місць для сидіння, визначеної технічною характеристикою та реєстраційними документами транспортного засобу.

16. У разі настання несприятливих погодних і дорожніх умов, виходу з ладу автобуса, виникнення загрози безпеці руху, а також погіршення стану здоров’я водія необхідно припинити рух з повідомленням про це перевізника, який повинен вжити заходів для доставки дітей до кінцевого пункту маршруту, заміни автобуса, водія.

17. Відповідальність за порушення перевезень організованих груп дітей передбачена відповідно до Кодексу України про адміністративні порушення. Використання шкільних автобусів для потреб, не передбачених Порядком, забороняється.

18. Порядок організації перевезення груп здобувачів освіти визначається Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та іншими нормативно-правовими актами.

19. Фінансування організації перевезень шкільними автобусами здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету, інших джерел, не заборонених законодавством.

                                 Повноваження Смотрицької селищної ради

1.Здійснюється аналіз забезпеченості закладів освіти шкільними автобусами за рахунок коштів державного та селищного бюджетів.

  1. Організовує моніторинг потреби у забезпеченні закладів освіти шкільними автобусами на підставі проведених заходів із оптимізації освітньої мережі та необхідності заміни автобусів, які не відповідають технічним вимогам та вичерпали встановлений нормативами термін експлуатації.
  2. Здійснює контроль за цільовим використанням шкільних автобусів, за дотриманням вимог чинного законодавства щодо організації перевезень здобувачів освіти та педагогічних працівників закладів освіти.
  3. Організовує (за необхідності і потреби) передачу закладам загальної середньої освіти автобусів, придбаних за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.
  4. Забезпечує щорічне навчання (інструктування) водіїв шкільних автобусів з питань безпеки дорожнього руху в обсязі технічного мінімуму.
  5. Забезпечує страхування шкільних автобусів та водіїв.
  6. Організовує процес паспортизації всіх маршрутів руху шкільних автобусів.
  7. Укладає договір на технічне обслуговування автобуса.
  8. Видає розпорядження та дозвіл на здійснення нерегулярних перевезень відповідно до даного Положення.
  9. Здійснює інші повноваження і забезпечує дотримання вимог передбачених діючими нормативно-правовими актами.

Обов’язки керівника закладу загальної середньої освіти, за якими закріплений шкільний автобус

1. Керівник закладу загальної середньої освіти:

1) здійснює контроль за використанням шкільного автобуса за цільовим призначенням та призначає відповідальних за безпеку дітей;

2) призначає наказом відповідального за організацію перевезень і супроводжуючого вихователя з числа працівників закладу освіти, організовує їх своєчасний інструктаж і навчання;

3) інформує батьків дітей або осіб,  що їх замінюють про умови організації перевезень за маршрутом шкільного автобуса;

4) затверджує наказом списки здобувачів освіти, які перевозяться із зазначенням пунктів посадки і висадки у відповідності з паспортом маршруту;

5) забезпечує технічне обслуговування автобуса та проходження передрейсового технічного огляду, проходження водієм автобуса передрейсового та післярейсового медичного огляду;

6) визначає місце стоянки автобуса, забезпечує його зберігання, технічне обслуговування та створює необхідні умови для підготовки до рейсів;

7) забезпечує щорічне навчання водія шкільного автобуса з питань безпеки дорожнього руху в обсязі технічного мінімуму;

8) організовує контроль за дотриманням графіка (розкладу) та маршруту руху;

9) здійснює інші повноваження і забезпечує дотримання вимог, передбачених діючими нормативно-правовими актами;

10) забезпечує наявність наступної документації:

10.1) паспорт маршруту шкільного автобуса;

10.2) графік руху шкільного автобуса;

10.3) накази про призначення відповідального за організацію перевезень і супроводжуючого вихователя;

10.4) накази про затвердження списків здобувачів освіти та педагогічних працівників, які перевозяться;

10.5) наказ про затвердження інструкцій з організації безпечного перевезення здобувачів освіти та педагогічних працівників

10.6) інструкцію для водія про особливості роботи у весняно-літній і осінньо-зимовий періоди;

10.7) інструкцію для водія про заходи безпеки під час перевезення здобувачів освіти та педагогічних працівників;

10.8) інструкцію для водія  і супроводжуючого вихователя по наданню першої медичної допомоги потерпілим у дорожньо-транспортній пригоді;

10.9) інструкцію для водія і супроводжуючого вихователя по діях у разі дорожньо-транспортної пригоди;

10.10) інструкцію для водія і супроводжуючого вихователя по діях у разі загрози вчинення територіального акту;

10.11) інструкцію для водія при русі через залізничні колії;

10.12) інструкцію для супроводжуючого вихователя по організації безпечного перевезення здобувачів освіти;

10.13) інструкцію для здобувачів освіти під час руху маршруту;

10.14) журнал обліку інструктажів для водія і супроводжуючого вихователя;

10.15) журнал обліку інструктажів для здобувачів освіти;

10.16) журнал обліку порушень водієм правил дорожнього руху та участі в дорожньо-транспортних пригодах;

10.17) журнал обліку технічного стану шкільного автобуса при випуску на лінію та повернення;

10.18) документація щодо технічного обслуговування автобуса.

 

Контроль за дотриманням вимог безпеки перевезень здобувачів освіти і педагогічних працівників та за цільовим використанням шкільних автобусів

1. Контроль за дотриманням вимог безпеки перевезень здобувачів освіти і педагогічних працівників проводиться територіальним органом управління патрульної поліції у Хмельницькій області Департаменту патрульної поліції та відділом освіти, охорони здоров’я, культури, молоді та спорту Смотрицької селищної ради в рамках проведення виїзних перевірок  з питання організації підвозу здобувачів освіти та педагогічних працівників.

2. Контроль за цільовим використанням шкільних автобусів, за дотриманням вимог чинного законодавства щодо організації перевезень здобувачів освіти та педагогічних працівників шкільними автобусами, паспортизацією маршрутів, здійснює відділ освіти, охорони здоров’я, культури, молоді та спорту Смотрицької селищної ради та керівник закладу загальної середньої освіти за яким закріплено транспортний засіб.

 

 

 

Начальник відділу                                                                                       Тетяна БІЛОУС