Рішення селищної ради №2-60/2025 «Про затвердження Програми із забезпечення заходів з мобілізації та оборонної роботи на території Смотрицької територіальної громади на 2025 рік»
Скликання: | VIII |
Сесія / комісія: | 60 |
Тип документу: | Рішення селищної ради |
Дата: | 19.05.2025 |
Автор: | Бавровська Л.В. |
Номер документу: | 2-60/2025 |
Назва документу: | Про затвердження Програми із забезпечення заходів з мобілізації та оборонної роботи на території Смотрицької територіальної громади на 2025 рік |
СМОТРИЦЬКА СЕЛИЩНА РАДА
VIIІ скликання
РІШЕННЯ
ШІСТДЕСЯТОЇ ПОЗАЧЕРГОВОЇ СЕСІЇ СЕЛИЩНОЇ РАДИ
19 травня 2025 р. Смотрич № 2-60/2025
Про затвердження Програми із забезпечення заходів з мобілізації та оборонної роботи на території Смотрицької територіальної громади на 2025 рік
Відповідно статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні", до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Постанови Кабінету Міністрів України від 07.06.2024 року № 675 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 і від 16 травня 2024 р. № 560», статті 15 Закону України «Про оборону України», з метою створення належних умов для проведення мобілізаційних заходів та підвищення рівня проведення мобілізаційної роботи на території Смотрицької територіальної громади в умовах дії воєнного стану, селищна рада
ВИРІШИЛА:
1.Затвердити Програму із забезпечення заходів з мобілізації та оборонної роботи на території Смотрицької територіальної громади на 2025 рік (додається).
2. Відділу фінансів селищної ради при формуванні та уточненні бюджету передбачити кошти на виконання реалізації Програми.
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку (голова комісії Йосип БОМК) та постійну комісію з питань освіти, культури, спорту охорони здоров’я та соціального захисту населення ( голова комісії Олена ЗБОРОВСЬКА).
Селищний голова Ігор ЯЛОХА
ЗАТВЕРДЖЕНО
рішенням шістдесятої
позачергової сесії селищної ради
VІІІ скликання
від 19.05.2025р. №2-60/2025
ПРОГРАМА
із забезпечення заходів з мобілізації та оборонної роботи на території Смотрицької територіальної громади на 2025 рік
селище Смотрич
2025 рік
- Паспорт Програми
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
- Обгрунтування необхідності прийняття Програми.
Відповідно до статті 36 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження щодо сприяння організації призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, строкову військову та альтернативну (невійськову) службу, а також їх мобілізації, підготовці молоді до служби в Збройних Силах України, організації навчальних (перевірочних) та спеціальних військових зборів; забезпечення доведення до підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення наказу військового комісара про оголошення мобілізації.
Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Постанови Кабінету Міністрів України від 07.06.2024 року № 675 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 і від 16 травня 2024 р. № 560», встановлено правові основи мобілізаційної підготовки й мобілізації в Україні, визначено засади організації та порядок ведення даної роботи, обов’язки та відповідальність в тому числі органів місцевого самоврядування, а також їх повноваження та функції у проведенні цієї діяльності
У відповідності до вимог ст. 15 Закону України «Про оборону України» виконавчі органи сільських, селищних, міських рад у галузі оборонної роботи забезпечують:
- підготовку громадян до військової служби, а також загальне військове навчання у воєнний час;
- приписку громадян до призовних дільниць, військовий облік військовозобов'язаних і призовників;
- призов громадян на строкову військову службу;
- направлення громадян на навчальні (або перевірочні) і спеціальні збори;
-організацію та участь у здійсненні на відповідній території заходів, пов'язаних з мобілізаційною підготовкою, територіальною обороною;
- бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час;
- проведення мобілізації людських, транспортних та інших ресурсів в особливий період;
- здійснення контролю за використанням і охороною наданих у встановленому порядку для потреб оборони земельних, водних та інших природних ресурсів згідно із законодавством;
- вирішення згідно із законодавством питань, пов'язаних з наданням частинам, установам, навчальним закладам Збройних Сил України та іншим військовим формуванням, утвореним відповідно до законів України, та правоохоронним органам службових приміщень і житлової площі, інших об'єктів, здійсненням контролю за їх використанням, наданням комунально-побутових та інших послуг;
- організацію виробництва і поставки військам підприємствами та організаціями, що належать до комунальної власності, замовленої продукції, енергетичних та інших ресурсів;
- проведення заходів щодо військово-патріотичного виховання громадян України;
- здійснення інших повноважень у галузі оборонної роботи, передбачених законами.
Статтею 7 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», зокрема, встановлено, що з місцевих бюджетів фінансуються заходи та роботи з мобілізаційної підготовки місцевого значення.
За рахунок коштів підприємств, установ і організацій фінансуються заходи та роботи з мобілізаційної підготовки, що здійснюються за ініціативою самих підприємств, установ і організацій згідно з мобілізаційними планами. Фінансування мобілізаційної підготовки та/або заходів з мобілізації може здійснюватися додатково за рахунок благодійних пожертв фізичних та юридичних осіб у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Виконання військового обов'язку громадянами України у відповідності до ч. 7 ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи і організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом.
Події, що відбулися та відбуваються в державі протягом останніх років, засвідчують про те, що заходи, які вживалися органами державної влади, органами місцевого самоврядування спільно із органами військового управління, виявилися недостатніми для забезпечення її надійної обороноздатності, потребують суттєвого покращення, а також додаткового залучення коштів із бюджетів усіх рівнів та позабюджетного фінансування.
Програма спрямована на вдосконалення організації проведення приписки громадян, які проживають на території громади до призовної дільниці, ведення військово-облікової роботи, призову та прийняття громадян України на військову службу до лав Збройних Сил України, проведення мобілізації людських, транспортних та інших ресурсів на території громади.
Існує потреба у доставці призовників, кандидатів на проходження військової служби за контрактом та мобілізованих громадян до збірних пунктів та військових частин, а також проведення заходів з їх оповіщення.
3.Мета та основні завдання Програми
Метою та основним завданням Програми є створення належних умов для проведення мобілізаційних заходів та підвищення рівня проведення мобілізаційної роботи на території Смотрицької територіальної громади в умовах дії воєнного стану.
4.Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми, обсягів та джерел фінансування
Виконання Програми здійснюватиметься шляхом проведення приписки, оповіщення, призову, мобілізаційної роботи, що потребує фінансування з селищного бюджету.
5.Заходи щодо реалізації Програми.
Відповідальним особам селищної ради, ( сектору з питань оборонної та мобілізаційної роботи апарату виконавчого комітету селищної ради) у взаємодії із першим відділом Кам’янець-Подільського РТЦК та СП забезпечити:
-проведення інформаційної компанії з популяризації мобілізації на території громади;
-оповіщення та прибуття військовозобов’язаних, які підлягають призову по мобілізації або на навчальні (перевірочні) збори;
-інформування військовозобов’язаних про необхідність з’явитись до Кам’янець-Подільського -РТЦК та СП, зокрема засобами поштового зв’язку;
-придбання паливо-мастильних матеріалів для здійснення заходів з мобілізації на території громади;
-розшуку призовників та військовозобов’язаних, перевірки правильності ведення військового обліку на території громади;
-виконання передбачених законодавством заходів щодо проведення мобілізації людських і транспортних ресурсів на території громади, у тому числі здійснення контролю за станом мобілізаційної готовності підприємств, установ та організацій, що є об’єктами власності територіальної громади;
-забезпечення здійснення інших повноважень в галузі оборонної та мобілізаційної роботи, передбачених законодавством.
6. Очікувані результати від реалізації Програми (критерії оцінки ефективності виконання заходів)
Результативним показником ефективності виконання заходів Програми є забезпечення проведення на належному рівні мобілізаційної підготовки, мобілізації, налагодження чіткої системи військового обліку, накопичення якісних мобілізаційних ресурсів.
7. Контроль за ходом виконання Програми
Координація діяльності та систематичний контроль за виконанням передбачених Програмою заходів покладається на виконавчий комітет Смотрицької селищної ради.
Секретар селищної ради Людмила БАВРОВСЬКА